INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


WIZYTA UCZNIÓW Z PARTNERSKIEJ SZKOŁY GESAMTSCHULE FRIEDENSTAL Z HERFORD W DĘBICY

 

WIZYTA UCZNIÓW Z PARTNERSKIEJ SZKOŁY 
GESAMTSCHULE FRIEDENSTAL Z HERFORD W DĘBICY
WIZYTA UCZNIÓW Z PARTNERSKIEJ SZKOŁY GESAMTSCHULE FRIEDENSTAL Z HERFORD W DĘBICY

W dniach 24 – 29 września 2017 roku uczniowie ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy po raz kolejny gościli w swoich domach młodzież z niemieckiego miasteczka Herford w ramach wymiany z zaprzyjaźnioną szkołą Gesamtschule Friedenstal. Tym razem realizowali oni projekt: „Historia, Wiedza i Kultura – drogą ku przyszłości”. Miał on na celu poznanie historii kraju partnerskiego, różnic kulturowych w Polsce i w Niemczech oraz zwalczanie stereotypów i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za przyszłość naszych narodów.

Wymiana ta była możliwa dzięki dofinansowaniu, jakiego udzieliła szkole Organizacja: Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły „Szansa”.

Przed przystąpieniem do realizacji założeń projektu młodzież niemiecka zwiedziła budynek naszej szkoły poznając warunki, w jakich odbywają się zajęcia lekcyjne w Polsce. Uczniowie obejrzeli gabinet Dyrekcji Szkoły, Izbę Patrona Jana Pawła II, zaplecze sportowe, bibliotekę oraz warsztaty. Podjęto także dyskusję na temat możliwych kierunków kształcenia w Dębicy i Herford.

Młodzież niemiecka była ponadto zaskoczona wszechobecnością w szkole polskiego papieża Jana Pawła II. Wiszące na ścianach obrazy i rysunki przedstawiające jego postać, a także znajdujące się przy wejściu głównym popiersie Jana Pawła II stworzyły okazję do refleksji i zadumy. W ten sposób goście poznali głęboką religijność Polaków, której Niemcom często brak. Zainteresowanie wzbudziły również korytarze, na których wyeksponowano liczne trofea, puchary i nagrody uczniów oraz znajdujące się na ścianach holu fotografie przedstawiające byłych uczniów i nauczycieli Dębickiego Mechanika.

W celu bliższego poznania się uczniów opiekunowie grupy przygotowali szereg gier i zabaw integracyjnych, które doprowadziły do przełamania pierwszych lodów i bariery językowej.

Dębica, jako interesujące miasteczko, dała się poznać młodzieży podczas wspólnych „podchodów” po mieście. Z mapką w ręku uczniowie odszukiwali zabytki Dębicy: cmentarz parafialny i wojskowy, oraz kaplice grobowe Raczyńskich i Nagawieckich, kościół farny Św. Jadwigi, zespół klasztorny Sióstr Służebniczek Dębickich, rynek, Plac Gryfitów, pomnik Papieża, Synagogę Nowomiejską, dawne koszary, Liceum Ogólnokształcące im. W. Jagiełły. Zebrane informacje młodzież przedstawiła za pomocą prezentacji multimedialnych „Wędrówka po moim mieście – Dębica i Herford”.

Realizując hasło projektu: „Historia, Wiedza i Kultura – drogą ku przyszłości” uczniowie byli uczestnikami wycieczki plenerowo - historycznej do Pustkowa oraz wyjazdu do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza. W Pustkowie zobaczyli ekspozycję historyczno-dydaktyczną oraz Górę Śmierci – miejsce pamięci, w którym podczas II Wojny Światowej naziści wymordowali 1500 Polaków, Żydów, Rosjan i Francuzów. Znajdował się tutaj hitlerowski obóz pracy oraz poligon wojskowy SS. Młodzież w ciszy udała się pod pomnik poświęcony zamordowanym więźniom, czytała tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia i oddała hołd osobom pomordowanym. Głęboko w pamięci pozostało także uczniom miejsce krematoryjnego stosu oraz bunkier na zwłoki ludzkie. Pustków to miejsce stanowiące znak ostrzegawczy przed wieloma zagrożeniami i tragicznymi konsekwencjami wynikającymi z radykalnych ideologii i odmowy prawa do godności ludzkiej. Ta ważna lekcja z historii skłoniła wszystkich do głębokiej refleksji. Jej zwieńczeniem było wykonanie fotoreportażu: „Zachowaj pamięć – działaj dla przyszłości".

Punktem kulminacyjnym wymiany był wyjazd młodzieży do jednego z najstarszych i najpiękniejszych zamków Polski w Baranowie Sandomierskim oraz do Sandomierza. Tutaj pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzili niegdysiejszą rezydencję magnacką, obecnie jeden z najlepiej zachowanych w Europie i jeden z najwspanialszych pomników architektury renesansowej- zamek, zwany Małym Wawelem. Duże wrażenie zrobiły też na wszystkich zbrojownia i park. Sam Sandomierz przyciągał młodzież swoim klimatem i niepowtarzalną atmosferą. Po spacerze na Starym Rynku i obejrzeniu zabytków tego malowniczo położonego nad Wisła miasta, zwanego Małym Rzymem i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, uczniowie pełni wrażeń wrócili do Dębicy.

Rzeczywistość szkolną młodzież niemiecka poznała lepiej biorąc udział w zajęciach z informatyki, grafiki i projektowania. Wszyscy wykonywali metodą sitodruk samodzielnie zaprojektowane koszuli z logo Dębicy i Herford, a następnie według własnych pomysłów ozdabiali i tworzyli niepowtarzalne kartki ze zdjęciami z wymiany polsko – niemieckiej.

Jednym z punktów programu była wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Tutaj uczniowie wysłuchali prelekcji na temat ratownictwa i zapoznali się ze specjalistycznym sprzętem i wyposażeniem strażaka oraz wozu strażackiego. Dowiedzieli się o zadaniach i zakresie działań służby strażackiej w warunkach zagrożenia życia ludzkiego.

Niewątpliwą atrakcją projektu były również rozgrywki sportowe. Uczniowie grali w siatkówkę, koszykówkę, tenisa. Urozmaicone i zabawne gry oraz ćwiczenia sprawnościowe doprowadziły do pełnej integracji wszystkich uczestników wymiany.

W programie pobytu nie zabrakło także wolnego czasu, który uczniowie wykorzystali na spotkania towarzyskie, robienie zakupów, wspólne ognisko, wizyty na basenie i lodowisku oraz poznawanie okolic Dębicy.

Każdy dzień uczniowie wraz z opiekunami podsumowywali i omawiali podczas wspólnej ewaluacji. Podsumowanie przebiegu projektu dowiodło, że udział w nim dostarczył jej uczestnikom mnóstwa pozytywnych wrażeń.

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie!

Opiekunowie wymiany młodzieży polsko – niemieckiej składają podziękowania za pomoc w realizacji projektu Dyrekcji Szkoły oraz nauczycielom: Annie Nylec, Jolancie Muter, Małgorzacie Susz, Joannie Dorobie, Bernadetcie Bieniasz-Erazmuz, Radosławowi Maksoniowi, Wojciechowi Maruszakowi.

Lista uczestników wymiany młodzieży polsko- niemieckiej 24 - 29 września 2017 r. Grupa polska
1. Gierula Ewelina
2. Szewczyk Jakub
3. Zaręba Natalia
4. Ćwik Żaneta
5. Ciak Natalia
6. Papiernik Paulina
7. Głaz Lidia
8. Wodzień Gabriela
9. Siwula Weronika
10. Siwula Wiktoria

Opiekunowie: Zalewska Bernadeta, Kopacz – Lasoń Anna, Stawarz – Schab Barbara

Grupa niemiecka
1. Tim Ole Seifert
2. Nicole Lochowicz
3. Tim Beckmann
4. Zehra Acikalin
5. Enise Er
6. Zainab Farooq
7. Evin Jouli
8. Diana Safian

Opiekunowie: Jennifer Heidkamp, Darius Sidlowski


Tekst: Barbara Stawarz-Schab

Logo
Galeria


WRÓĆ